Senior Staff
Teaching and related staff of the Senior School
To see a list of all the school staff click here


Senior School Staff
Sep 2013


SENIOR STAFF
Mr Simon Woolcott Bsc ARCS Head
Dr Susan Ley BSc PhD Deputy Head & Director of Studies

COMPETITIVE HOUSE STAFF
Mr Simon Mathers Saunton
Mr Peter Lovett Croyde
Mr Brown Cardoo Putsborough
Mr Matt Child Woolacombe

SENIOR SCHOOL TEACHING STAFF
Mr Chris Beechey BA, MA, ACIEA Head of History
Mrs Michele Borsten BA, MA Head of Drama / EAL
Miss Gemma Braunton PE & Games
Mr Brown Cardoo PE & Games 
Mr Matt Child MEng Mathematics
Mrs Candy Collier Mandarin
Mr Simon Cullingham BEd, Dip.SpLD, Cert.TEFL Dyslexia Dept
Mrs Sally Davies BSc
 
Physics / Chemistry 
Dr Jan Dawson BSc PhD Chemistry
Mr Jon Dickinson BA Head of Art & Photography
Mrs Fo Edmonds BA
 
Head of Vocational Studies / Exams Officer / Academic Admin Suppport
 
Mrs Sarah Gosai BA Librarian
Mr Ian Holleran BSc Head of Science / Head of Physics
Revd Capt Steve Hunt CA Chaplain / Outdoor Ed / Head of RS / PSHME / EAL
Mrs Sue Johnson BSc Mathematics / Head of Years 7 to 9
Mr Richard Ker BSc Head of Design Technology
Mr Andy Lane BEd, Dip.SpLD Head of Dyslexia Centre
Dr Susan Ley BSc, PhD Biology / Deputy Head & Director of studies
Mr Peter Lovett BA English / Dyslexia / EAL / Games
Miss Kathryn Makepeace BA Head of Sixth Form / Head of English
Mr Simon Mathers BSc Head of Boys' PE & Games / Science
Mrs Barbara Mingay BEd, Adv. Dip.SEN Head of Food Technology / PSHME / RS / EAL
Mr Matt Norris BSc Head of ICT / Science
Miss Sarah Parsons BSc Mathematics / Careers Coordinator / Dyslexia
Ms Diana Percy BA, MEd, Head of Psychology / Head of EAL
Mrs Susan Roberts-Key BEd, MA Head of Mathematics / Head of  Years 10 &11
Mr Simon Robilliard BMus Director of Music
Mrs Hilary Roome BEd PE & Games
Mrs Linda Stella BA Head of Girls' PE & Games / Head of Boarding
Miss Kat Timms BA Art & Photography / PE
Mrs Sandrine Toubin-Whale DEUG Licence, BA Head of French / EAL
Mr Steve Whaley BSc Head of Geography / Head of Pastoral Care / CPO
Mr Matt White BA Music Technology
Miss Caroline Williams BA Head of Spanish
Mrs Louise Wivell BA PE & Games / Business studies
Mr Simon Woolcott BSc, ARCS Chemistry / Head

SENIOR SCHOOL TECHNICIANS & ASSISTANTS
Mrs Wendy Flint Student Welfare Manager - 6th Form
Mrs Tina Robertson Student Welfare Manager - Years 10 & 11
Mr James Santer ICT Technician
Mrs Katharine Stone Food Technology Technician
Mrs Philippa Veillet Senior Science Laboratory Technician
Mrs Hazel Waters Student Welfare Manager - Years 7 to 9, Website
Mr Matt White Music / Theatre Technician

BOARDING HOUSE STAFF
Mrs Linda Stella Head of Boarding
Mrs Linda & Mr Stef Stella Houseparents Belvoir
Ms Sharon Maume Asst. Houseparent Belvoir
Mrs Barbara Mingay & Mr Gordon Sochon Houseparents Carisbrooke
Mr Frank Watson Asst. Houseparent Carisbrooke
Mr Simon & Mrs Jac Robilliard Houseparents Longfield
Miss Natasha Daniels Asst. Houseparent Longfield
Mrs Sandrine Toubin-Whale Residential Support
Mr Simon Ward Residential Support
Mr Matt White Residential Support
SENIOR SCHOOL SPORTS COACHES
Miss Gemma Braunton Gymnastics
Mrs Sue Furniss Trampoline
Mrs Tina Robertson Rowing
Mr Simon Ward Judo

PERIPATETIC MUSIC, DANCE, DRAMA & SPORT TEACHERS
Mr David Bailey Drums & Percussion
Mrs Pam Beechey Woodwind & Theory
Ms Tina Bennett Viola & Violin
Mrs Bonnie Bradley Bailey Voice
Mr Peter Burford Speech & Drama
Mr Alex Duncan Guitar
Miss Angela Frewin Speech & Drama
Mr Chris Hold Tennis
Mrs Christine Hiscock Piano, Clarinet, Voice
Mr Mario Lee Accordian
Ms Marion Lindsay Ballet
Mr Paul Moulton Brass
Mrs Jane Norris Violin
Mr Rob Norris Piano
Mr Nathan Porter Guitar
Mrs Anthea Prior Piano
Mrs Joan Spear Tap & Ballet
Mrs Emma Tonkins Voice